ЮРИДИЧНІ АСПЕКТИ: Україна. Реформа БТІ зупинить ринок нерухомості?

Опубліковано: 2012-11-12 Переглянуто: 690 Автор: НЕРУХОМІСТЬ: ВИБІР ТА ОГЛЯД РИНКУ
Друга спроба влади реформувати БТІ в січні 2013г. може зупинити ринок нерухомості.

На думку експертів, нотаріуси, до яких переходять повноваження Бюро по реєстрації нерухомості, не готові виконувати ці функції. У зв\'язку з чим, юристи рекомендують не планувати угоди на січень 2013р. Втім, самі реєстратори в коментарі кореспонденту 3Doma.ua запевнили - до майбутніх змін вони готові.

Спроба N2

Нагадаємо, реформа Бюро технічної інвентаризації (БТІ) повинна була набути чинності з 2012р. Згідно зі змінами, функція реєстрації прав власності на нерухоме майно повинна була перейти від БТІ до нової структури - Державної реєстраційної служби (Укргосреестру). Однак тоді влада виявилася не готова запустити цей механізм, і зміни відклали на рік - до 1 січня 2013р.

Таким чином, відповідно до Закону \"Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення та спрощення процедури державної реєстрації земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно\", з нового року реєстрація прав на нерухомість буде здійснюватися нотаріусами - як державними, так і приватними. Також, згідно із законодавчими нововведеннями, нотаріуси будуть реєструвати і права на землю, чим зараз займаються місцеві відділи земельних ресурсів.

Експерти прогнозують хаос

Майбутні зміни в експертному середовищі зустріли насторожено. На думку юристів та аналітиків, нотаріуси просто не готові виконувати нові функції по причині відсутності чітких роз\'яснень та механізму. А значить, на початку 2013г. на ринку нерухомості може початися хаос.

\"Як такого, чинного порядку ведення реєстру - його немає. Відповідно, що повинен робити нотаріус? Він просто не знає, що робити. Якщо Мін\'юст за найближчі два місяці не встигне прийняти відповідний порядок ведення реєстру та роз\'яснити його нотаріусам, то, дійсно, в перші місяці 2013р. будуть великі проблеми з реєстрацією прав власності та прав користування. Саме з реєстрацією прав, угоди можна буде зареєструвати \", - вважає головний редактор видання\" ЮРИСТ ЗАКОН \"Олександр Попов.

Як додав аналітик Ліги експертів України Андрій Гусельников, негативний вплив на ринок плутанини, пов\'язаної з законодавчими нововведеннями, може зменшити об\'єктивна неактивність продавців і покупців у січні, яка спостерігається з року в рік.

\"Частково ці побоювання можуть реалізуватися в житті ... Але січень - це завжди місяць, коли люди відпочивають. Тобто, навіть якщо станеться колапс, в січні все одно практично завжди ринок стоїть. Теоритических, січень і до середини лютого ми можемо спостерігати дрібні незручності з реєстрацією прав власності \", - сказав Андрій Гусельников.

За словами Олександра Попова, операції з нерухомістю все ж краще завершити до кінця цього року, і не планувати операції на січень.

\"Якщо є можливість без фінансових втрат закрити угоди до кінця цього року, то бажано це зробити. Якщо такої можливості немає, то потрібно бути готовими до того, що на початку наступного року такої можливості не буде\", - сказав юрист.

Нотаріуси заспокоюють

У свою чергу, самі нотаріуси запевняють - до виконання нових функцій вони готові, і ніяких серйозних проблем на ринку на початку року не виникне.

\"Міністерство юстиції повним ходом навчає зараз нотаріусів користуванню реєстрами. Тобто, в новому році все нотаріуси будуть готові до реєстрації ... Можливо, будуть якісь невеликі технічні заминки, враховуючи, що це нова процедура. Будуть консультації з Міністерством юстиції ... Але я думаю , що ситуація вирівняється, і нічого складного не буде відбуватися \",-повідомив приватний нотаріус Київського нотаріального округу Олександр Скляр.

Як підкреслив нотаріус, очікувані зміни в системі реєстрації прав на нерухомість необхідні. Нововведення спростять процедуру і допоможуть учасникам угод значно заощадити час.

\"Це набагато буде для людей комфортніше, по часу економічніше, і витрати технічні будуть набагато менше, ніж це було в БТІ\", - вважає Олександр Скляр.