Проект
(Тираж 04.07.2012)
ЗАКОН УКРАЇНИ
ПРО ТЕХНІЧНУ ІНВЕНТАРИЗАЦІЮ ОБ’ЄКТІВ НЕРУХОМОГО МАЙНА
Цей Закон визначає правові та організаційні засади здійснення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна.
РОЗДІЛ I. Загальні положення
Стаття 1. Сфера застосування Закону
Цей Закон регулює відносини, пов'язані з технічною інвентаризацією об'єктів нерухомого майна незалежно від форми власності.
Дія цього Закону не поширюється на виконання робіт із земельно-кадастрової інвентаризації земель.
Стаття 2. Визначення термінів
У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
технічна інвентаризація – комплекс робіт з метою визначення складу, фактичної площі, об’єму, технічного стану та фізичного зносу об'єктів нерухомого майна з виготовленням відповідних документів;
первинна технічна інвентаризація – інвентаризація, яка проводиться вперше;
поточна технічна інвентаризація – інвентаризація, яка встановлює зміни технічних або якісних характеристик об'єктів нерухомого майна за певний період часу після первинної інвентаризації;
інвентаризаційна справа – сукупність матеріалів технічної інвентаризації, що характеризують об’єкт нерухомого майна;
обстеження – візуальний огляд об’єкта нерухомого майна і його частин;
технічний паспорт - документ, що складається на основі матеріалів технічної інвентаризації об'єкта нерухомого майна і містить основні відомості про нього (місцезнаходження, склад, технічні характеристики, план та опис об’єкта, наявність самочинного будівництва, перепланування тощо);
довідка-характеристика – документ, що містить коротку технічну характеристику об’єкта нерухомого майна та дані про його належність, місцезнаходження, склад та опис;
суб’єкти технічної інвентаризації – бюро технічної інвентаризації - комунальні підприємства та інші юридичні особи, що мають ліцензію на проведення технічної інвентаризації;
заявник – замовник будівництва, власник чи користувач об’єкта нерухомого майна або об’єкта незавершеного будівництва.
Інші терміни, що вживаються в цьому Законі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому законами України.
Стаття 3. Законодавство про технічну інвентаризацію об’єктів нерухомого майна
Законодавство про технічну інвентаризацію об'єктів нерухомого майна ґрунтується на Конституції України та складається з цього Закону, відповідних положень Цивільного кодексу України та інших нормативно-правових актів.
Стаття 4. Мета технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна
Технічна інвентаризація об'єктів нерухомого майна здійснюється з метою:
оцінки технічного стану наявних об'єктів нерухомого майна, визначення їх фактичної площі та об'єму;
інформаційного забезпечення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб у межах, встановлених законом;
здійснення відповідними органамиконтролю за використанням і збереженням житлового фонду та інших об’єктів нерухомого майна;
збору інформації та надання звітності щодо об’єктів нерухомого майна для ведення державного статистичного обліку;
встановлення факту існування або припинення існування об’єкта нерухомого майна;
захисту прав та інтересів власників чи користувачів об’єктів нерухомого майна.
Стаття 5. Суб’єкти технічної інвентаризації та їхні повноваження
Організацію та забезпечення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна здійснюють бюро технічної інвентаризації - комунальні підприємства та інші юридичні особи, що мають ліцензію на проведення технічної інвентаризації.
Юридичні особи, що мають намір здійснювати діяльність з технічної інвентаризації, можуть бути створені у будь-якій організаційно-правовій формі, встановленій законом. Мінімальний розмір статутного капіталу для вищезазначених юридичних осіб встановлюється у розмірі 10 мільйонів гривень.
Поєднання діяльності з технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна з іншими видами господарської діяльності забороняється.
Порядок ліцензування діяльності з технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна встановлюється постановою Кабінету Міністрів України.
До повноважень суб’єктів технічної інвентаризації належить:
проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна та виготовлення відповідних документів;
надання в установленому законодавством порядку інформації про об'єкти нерухомого майна;
створення та ведення інвентаризаційних справ.
Стаття 6. Компетенція центрального органу виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства у сфері технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна
Центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства:
бере участь у формуванні державної політики у сфері технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна;
здійснює нормативно-методичне забезпечення у сфері технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна;
організовує роботу з підготовки та підвищення кваліфікації фахівців з технічної інвентаризації;
здійснює інші повноваження, керуючись цим Законом та іншими нормативними документами.
РОЗДІЛ ІІ. Порядок здійснення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна
Стаття 7. Об'єкти нерухомого майна, які підлягають технічній інвентаризації
Технічна інвентаризація здійснюється щодо об'єктів нерухомого майна, передбачених цим Законом.
Технічній інвентаризації підлягають будинки, будівлі, споруди усіх видів та їх комплекси, інженерні мережі, елементи благоустрою, захисні споруди цивільного захисту і цивільної оборони, мости та штучні споруди, зелені насадження.
У випадках, передбачених законодавством, технічній інвентаризації можуть підлягати об'єкти нерухомого майна, не завершені будівництвом, самовільно збудовані, безхазяйні об’єкти, об’єкти інженерної інфраструктури територіальних громад, об’єкти у стадії руйнування.
Технічна інвентаризація об'єктів нерухомого майна здійснюється за їх місцезнаходженням.
У разі якщо об’єкт нерухомого майна розташований в межах адміністративно-територіальної одиниці, на якій діє два або більше суб’єктів технічної інвентаризації, технічна інвентаризація здійснюється одним з таких суб’єктів, обраних заявником.
Стаття 8. Підстави здійснення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна
Технічна інвентаризація об'єктів нерухомого майна здійснюється за ініціативою заявника або його довіреної особи.
Технічна інвентаризація об’єктів нерухомого майна державної власності здійснюється за заявою органу (установи, підприємства або організації – балансоутримувача), уповноваженого в установленому порядку управляти нерухомим майном державної власності, а об’єктів нерухомого майна територіальної громади - за заявою органу (установи, підприємства або організації – балансоутримувача), уповноваженого управляти комунальним майном.
Технічна інвентаризація об'єктів безхазяйного нерухомого майна та самовільно збудованих або які будуються на земельній ділянці, що не відведена для цієї мети, може здійснюватися за ініціативою відповідних органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Технічна інвентаризація може здійснюватися за зверненням органів місцевого самоврядування при розгляді справ за скаргами фізичних або юридичних осіб про порушення власником (утримувачем) об'єкта нерухомого майна вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Стаття 9. Здійснення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна
Об’єкти нерухомого майна, розташовані на території України, підлягають технічній інвентаризації у порядку, встановленому цим Законом та іншими нормативними документами.
Роботи з технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна виконуються за обов’язковою участю заявника або його довіреної особи, у присутності якого проводиться обстеження з обов’язковим підписанням ним відповідних документів.
Технічна інвентаризація поділяється на первинну та поточну.
Первинній технічній інвентаризації підлягають об'єкти нерухомого майна, технічна інвентаризація яких раніше не проводилася.
Первинна технічна інвентаризація є обов'язковою при прийнятті в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів нерухомого майна та при здійсненні державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва.
Поточна технічна інвентаризація здійснюється з метою відображення змін технічних або якісних характеристик об'єктів нерухомого майна після первинної технічної інвентаризації.
У разі переходу права власності на об’єкт нерухомого майна технічна інвентаризація не є обов’язковою і здійснюється за домовленістю сторін договору.
На підставі матеріалів технічної інвентаризації складаються інвентаризаційні справи, технічні паспорти, довідки-характеристики, довідки про відсоток готовності об’єктів нерухомого майна, не завершених будівництвом, довідки про розрахунок часток про виділ, поділ та розподіл тощо.
Технічна інвентаризація об'єктів нерухомого майна здійснюється за єдиними правилами (методиками), які розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Терміни виконання робіт з технічної інвентаризації визначаються відповідно до норм часу на роботи та послуги з технічної інвентаризації, затверджених центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Стаття 10. Інвентаризаційна справа об'єкта нерухомого майна
На кожний об'єкт нерухомого майна на весь час його існування формується та ведеться інвентаризаційна справа.
Інвентаризаційна справа містить матеріали технічної інвентаризації, передбачені нормативно-правовими актами, затвердженими центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
При виявленні змін у технічному або якісному стані об'єкта нерухомого майна під час здійснення поточної технічної інвентаризації внесення змін до відповідних документів інвентаризаційної справи є обов’язковим.
Вилучення документів з інвентаризаційної справи забороняється, крім випадків, передбачених законом.
Стаття 11. Технічний паспорт
Порядок оформлення технічного паспорта на об'єкт нерухомості та форма технічного паспорта затверджуються центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Наявність технічного паспорта на об'єкт нерухомості є обов'язковою.
При відчуженні об'єктів нерухомості технічний паспорт є невід’ємною частиною договору.
Стаття 12. Довідка-характеристика на об'єкти нерухомого майна
Довідка-характеристика видається на об'єкти нерухомого майна, щодо яких здійснена технічна інвентаризація.
Довідка-характеристика видається на замовлення заявника або його довіреної особи на підставі матеріалів інвентаризаційної справи з урахуванням усіх змін, виявлених під час обстеження об'єкта нерухомого майна в порядку здійснення технічної інвентаризації.
Форма довідки–характеристики та порядок її виготовлення затверджуються центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Термін дії довідки-характеристики становить один рік.
Стаття 13. Перелік документів, необхідних для проведення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна
Для здійснення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна заявник подає до бюро технічної інвентаризації документи, передбачені нормативними актами центрального органу виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Документи, що подаються для здійснення технічної інвентаризації, мають бути оформлені належним чином.
Стаття 14. Підстави для зупинення або відмови у здійсненні технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна
Здійснення технічної інвентаризації зупиняється:
у разі незабезпечення доступу фахівцям з технічної інвентаризації до всіх приміщень об’єкта нерухомого майна або перешкоджання їх роботі іншим чином;
у разі незабезпечення фахівцям з технічної інвентаризації безпечних умов праці безпосередньо на об’єкті нерухомого майна;
за заявою заявника або його довіреної особи про зупинення здійснення технічної інвентаризації на об’єкті нерухомого майна.
Про зупинення здійснення технічної інвентаризації з підстав, зазначених в абзацах другому - четвертому частини першої цієї статті, бюро технічної інвентаризації повідомляє заявника або його довірену особу не пізніше наступного робочого дня.
Здійснення технічної інвентаризації зупиняється на період до усунення обставин, які стали підставою для зупинення, або до надходження заяви заявника або його довіреної особи про відновлення робіт з технічної інвентаризації, якщо зупинення відбулося з його ініціативи.
У здійсненні технічної інвентаризації може бути відмовлено у разі, якщо:
із заявою про здійснення технічної інвентаризації звернулася неналежна особа;
подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом.
За наявності підстав для відмови у здійсненні технічної інвентаризації оформлюється відповідне рішення.
Рішення про відмову у здійсненні технічної інвентаризації об’єкта нерухомого майна може бути оскаржено в суді.
Виявлені факти самовільного будівництва або самовільного зайняття земельної ділянки не є підставою для відмови у здійсненні технічної інвентаризації.
Інформація про факти самовільного будівництва зазначається в інвентаризаційній справі і технічному паспорті.
Про виявлені факти самовільного будівництва суб’єкти технічної інвентаризації зобов’язані повідомити місцеві органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.
Стаття 15. Плата за послуги з технічної інвентаризації
Послуги з технічної інвентаризації фізичним та юридичним особам надаються на платній основі, крім випадків надання інформації за зверненням органів місцевого самоврядування щодо здійснення технічної інвентаризації за скаргами фізичних або юридичних осіб про порушення власником (утримувачем) об'єкта нерухомого майна вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Технічна інвентаризація об'єктів нерухомого майна та видача відповідних технічних документів бюро технічної інвентаризації – комунальними підприємствами здійснюються за тарифами, затвердженими виконавчими органами місцевого самоврядування.
Нормативи обчислення вартості послуг з технічної інвентаризації та порядок їх застосування визначаються центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Стаття 16. Обов'язки, права і відповідальність осіб, які володіють та користуються об’єктами нерухомого майна
Заявники технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна зобов'язані:
забезпечити доступ фахівців з технічної інвентаризації на об’єкт під час виконання робіт з технічної інвентаризації та створити для них безпечні умови праці;
надати фахівцям з технічної інвентаризації інформацію, необхідну для здійснення технічної інвентаризації.
Заявники технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна мають право на отримання технічного паспорта, довідки-характеристики та інших документів за результатами технічної інвентаризації.
Заявники технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна несуть відповідальність за повноту та достовірність надання відомостей і документів, необхідних для здійснення технічної інвентаризації.
Стаття 17. Сфера використання відомостей, отриманих у результаті технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна
Відомості, отримані в результаті технічної інвентаризації об’єктів, використовуються органами державної влади та органами місцевого самоврядування, а також фізичними та юридичними особами:
для розгляду питань планування та забудови територій;
для організації обліку житлового та нежитлового фонду;
під час розгляду в судах майнових та інших спорів, пов’язаних з використанням та приналежністю об’єктів нерухомого майна;
у разі передачі об’єктів житлово-комунального господарства і соціально-побутового призначення з державної у комунальну власність та навпаки;
для вчинення правочинів щодо об’єктів нерухомого майна;
для прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів нерухомого майна;
для вирішення інших питань, передбачених законом.
Інформація з інвентаризаційних справ видається за запитами про отримання інформації.
Стаття 18. Зберігання документів з технічної інвентаризації
Дані технічної інвентаризації зберігаються на паперових та електронних носіях в архіві з технічної інвентаризації і є комунальною власністю.
Строк зберігання електронних документів на електронних носіях має бути не меншим, ніж строк, встановлений законодавством для зберігання відповідних документів у паперовому вигляді.
Порядок створення архівів електронних документів з технічної інвентаризації, подання електронних документів до архівів відповідних органів місцевого самоврядування, а також зберігання документів з технічної інвентаризації встановлюється центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Архівні документи, що є комунальною власністю та містять технічну інформацію щодо об’єктів нерухомого майна, не підлягають приватизації, не можуть бути об'єктом продажу, міни, дарування, інших операцій, що можуть призвести до їх відчуження.
Стаття 19. Доступ до архіву з технічної інвентаризації
Розпорядником інформації з архіву з технічної інвентаризації є відповідний орган місцевого самоврядування (далі – розпорядник інформації).
Доступ до архіву забезпечується шляхом надання інформації за запитами про отримання інформації.
Строк надання інформації не може перевищувати чотирнадцяти календарних днів з дня надходження відповідного запиту.
Запитувачами інформації з архіву з технічної інвентаризації є:
власники, користувачі або особи, яким належать об’єкти нерухомого майна на законних підставах, їхні спадкоємці (правонаступники – для юридичних осіб) або довірені особи;
суд, органи внутрішніх справ, органи прокуратури, органи державної податкової служби, органи Служби безпеки України та інші органи державної влади (посадові особи), якщо запит зроблено у зв'язку із здійсненням ними повноважень, визначених законом.
За надання інформації справляється плата, розмір якої встановлюється виконавчими органами місцевого самоврядування.
Суд, органи внутрішніх справ, органи прокуратури, органи державної податкової служби, органи Служби безпеки України та інші органи державної влади (посадові особи) звільняються від плати за отримання інформації з архіву з технічної інвентаризації, якщо запит зроблено у зв'язку із здійсненням ними повноважень, визначених законом.
Порядок оформлення та подання запитів про отримання інформації з архіву з технічної інвентаризації встановлюється центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Юридичні особи, що мають ліцензію на проведення технічної інвентаризації, є спеціальними користувачами архіву з технічної інвентаризації (далі – спеціальні користувачі).
Під час здійснення діяльності з технічної інвентаризації спеціальні користувачі мають право на отримання від розпорядника інформації даних з архіву з технічної інвентаризації (довідок, копій документів тощо) щодо об'єктів нерухомого майна, відносно яких ними проводиться технічна інвентаризація. Отримання інформації здійснюється на платній основі.
Після надання послуг спеціальні користувачі зобов’язані протягом трьох робочих днів надати безоплатно розпоряднику інформації дані щодо змін технічних або якісних характеристик об'єктів нерухомого майна, відносно яких проводилась технічна інвентаризація, та копії відповідних технічних документів.
Стаття 20. Інформаційна взаємодія органів державної влади, органів місцевого самоврядування та суб’єктів технічної інвентаризації
Порядок інформаційної взаємодії органів державної влади, органів місцевого самоврядування та суб’єктів технічної інвентаризації встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Стаття 21. Відповідальність за порушення законодавства про технічну інвентаризацію об’єктів нерухомого майна
Особи, винні в порушенні законодавства про технічну інвентаризацію об’єктів нерухомого майна, несуть цивільно-правову або адміністративну відповідальність у порядку, встановленому законом.
Правопорушеннями у сфері технічної інвентаризації вважаються:
порушення вимог Закону України «Про технічну інвентаризацію об’єктів нерухомого майна»;
безпідставна відмова у задоволенні запиту про отримання інформації;
надання власниками (користувачами) об’єктів нерухомого майна недостовірних даних під час здійснення технічної інвентаризації;
фальсифікація висновків технічної інвентаризації, що заподіяла значну матеріальну шкоду та інші тяжкі наслідки.
РОЗДІЛ ІІІ. ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ
1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
2. Встановити, що бюро технічної інвентаризації – комунальні підприємства, що діяли на момент набрання чинності цим Законом, продовжують здійснювати свою діяльність без отримання ліцензії.
3. До приведення законів України та інших нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом вони застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
4. Кабінету Міністрів України у шестимісячний строк з дня набрання чинності цим Законом:
забезпечити в межах своїх повноважень прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону;
привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
забезпечити приведення органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
5. Кабінету Міністрів України протягом року з дня набрання чинності цим Законом забезпечити створення та функціонування архівів електронних документів з технічної інвентаризації.
6. Органам місцевого самоврядування та бюро технічної інвентаризації протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом здійснити переведення архівів з технічної інвентаризації на електронні носії.
Закон прийнято (05.07.2012)
rada.gov.ua