Податок на нерухомість: готуємося заздалегідь
Введення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі - податку на нерухомість), спочатку планувалося з 01.01.2012 р. Про це «БУХГАЛТЕР & ЗАКОН» писав ще в № 50 за 2010 рік. Проте Законом № 3609 термін вступу в силу даної норми було перенесено на 01.07.2012 р. У зв'язку з наближається датою в консультації мова піде про те, хто і в якому порядку повинен буде сплачувати цей податок з 1 липня 2012 року.
Відповідно до пп. 265.1.1 ПКУ платниками податку на нерухомість є фізичні та юридичні особи - власники об'єктів житлової нерухомості, в тому числі і нерезиденти.
У свою чергу, пп. 14.1.129 ПКУ визначено, що об'єктами житлової нерухомості є будівлі, які відповідно до законодавства до житлового фонду, дачні та садові будинки.
Зокрема, визначено такі типи об'єктів: житловий будинок, житловий будинок садибного типу, прибудова до житлового будинку, квартира, котедж, кімнати у багатосімейних (комунальної) квартирі, садовий і дачний будинок.
Що стосується садових і дачних будинків, то пп. 265.2.2 ПКУ визначено, що садовий або дачний будинок не є об'єктом оподаткування, але не більше одного такого об'єкта на одного платника податків.
Також не є об'єктом оподаткування:
• об'єкти житлової нерухомості, що знаходяться у власності держави або територіальних громад (їх спільній власності);
• об'єкти житлової нерухомості, розташовані в зонах відчуження і безумовного (обов'язкового) відселення, визначених законом;
• будівлі дитячих будинків сімейного типу;
• гуртожитку.
Таким чином, з власників будь-якого (чи кількох) з перерахованих у пп. 14.1.129 ПКУ об'єктів житлової нерухомості, за винятком об'єктів, зазначених у пп. 265.2.2 ПКУ, з 1 липня 2012 року передбачається стягувати податок на нерухомість.
Підпунктом 265.1.2 ПКУ визначено особливості оподаткування в тому випадку, якщо об'єкт належить на правах власності кільком особам:
1) на умовах спільної часткової власності. Платником податку є кожен власник за приналежну йому частку;
2) на умовах спільної сумісної власності, в тому випадку, якщо об'єкт не розділений в натурі. Податок сплачує один із таких власників за погодженням з іншими власниками;
3) на умовах спільної сумісної власності, в тому випадку, якщо об'єкт розділений в натурі. Платником є кожен з таких власників за належну йому частину.
Сума податку визначається шляхом множення ставки податку на базу оподаткування, а саме на житлову площу об'єкта оподаткування. Ставки податку будуть встановлюватися місцевим владою за 1 кв. м житлового приміщення, але не можуть перевищувати:
• для квартир площею до 240 кв. м і житлових будинків площею до 500 кв. м - 1% розміру МЗП1, встановленої на 1 січня податкового року.
• для квартир площею понад 240 кв. м і житлових будинків площею понад 500 кв. м - 2,7% МЗП на 1 січня податкового року.
____________
1 Актуальні розміри МЗП ви можете знайти в однойменному довіднику.
Нюанси нарахування податку в разі переходу права власності на об'єкт оподаткування протягом календарного року викладені в п. 265.8 ПКУ. Враховуючи логіку цього пункту, можна зробити висновок, що в разі вступу ст. 265 ПКУ в силу з 01.07.2012 р., за 2012 податок буде нараховано з розрахунку 6 місяців з 12, тобто в розмірі половини суми, розрахованої шляхом множення ставки податку на базу оподаткування.
Звертаємо увагу: у Верховній Раді 12.03.2012 р. зареєстрований проект Закону України № 10171 «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо приведення в норму деяких положень)». Нормами п. 58 цього документа планується перенести введення податку на нерухомість на 01.01.2013 р. «БУХГАЛТЕР & ЗАКОН» буде інформувати своїх читачів про подальшу долю цього документа.
Описані вище правила нарахування податку стосуються як фізичних, так і юридичних осіб. Однак порядок нарахування та сплати податку для фізичних і юридичних осіб істотно відрізняється, про це мова піде далі.
Нарахування та сплата податку фізичними особами
Головною особливістю нарахування податку для фізичних осіб є пільга, передбачена пп. 265.4.1 ПКУ. Зокрема, база оподаткування зменшується на:
• 120 кв. м - для квартири;
• 250 кв. м - для житлового будинку.
Особливістю даної пільги є те, що вона застосовується тільки один раз за звітний період (рік) і застосовується тільки до одного об'єкту. За замовчуванням пільга застосовується до того житловому приміщенню, в якому власник зареєстрований (прописаний), проте за вибором платника податків може бути застосована до іншого об'єкту.
Таким чином, якщо у власності у фізособи знаходиться дві квартири площею по 45 кв. м кожна, то пільга може бути застосована тільки до однієї з них (45 кв. м - 120 кв. м). Вся площа другої квартири підлягає оподаткуванню за встановленими ставками (45 кв. М х 10,73 грн. / 1 кв. М = 482,85 грн.).
Для фізичних осіб податок нараховують органи ДПС на підставі даних, отриманих з Держреєстру речових прав на імущество.2
____________
2 Згідно з пп. 265.7.4 ПКУ органи державної реєстрації прав на нерухоме майно, а також органи, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб, зобов'язані до 15 квітня 2012 року, а в наступні роки щоквартально в 15-денний строк після закінчення податкового кварталу подавати органам ДПС відомості, необхідні для розрахунку податку. Відомості надаються в органи ДПС за місцем розташування об'єкта нерухомого майна станом на перше число відповідного кварталу. Порядок подання таких відомостей затверджений постановою КМУ від 22.06.2011 № 703.
Про суми належного до сплати податку до 1 липня року, за який податок нараховується, фізособі надсилається податкове повідомлення-рішення за формою «Ф», наведеною в додатку до Порядку № 985.
Податок необхідно сплатити протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (пп. 265.10.1 ПКУ).
Якщо повідомлення-рішення не було вручено платнику податків, це не звільняє його від обов'язку сплатити податок у зазначені терміни. Причина - п. 3.10 Порядку № 985, в якому зазначено, що «якщо пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення через відсутність за місцезнаходженням, відмови прийняти податкове повідомлення-рішення, незнаходження фактичного місцезнаходження платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення ».
Фізособи можуть звернутися до органів ДПС для звірки даних щодо житлової площі нерухомості, пільги, ставки і суми податку, надавши при цьому документи, що підтверджують право власності на об'єкт оподаткування.
Нарахування та сплата податку юридичними особами
Юридичні особи будуть розраховувати податок самостійно за станом на перше січня кожного року. Про суми нарахованого податку необхідно буде подавати декларацію в органи ДПС за місцезнаходженням об'єкта житлової нерухомості до 1 лютого. Якщо ж такий об'єкт є новоствореним, то декларацію необхідно подати протягом місяця з дня виникнення права власності на нього.
У декларації нарахована за рік сума податку розподіляється по кварталам рівними частинами. Форма декларації та порядок її заповнення на сьогоднішній день поки що не затверджені.
Нарахований податок необхідно буде сплачувати щоквартально авансовими внесками до 30 числа місяця, наступного за звітним кварталом (пп. 265.10.1 ПКУ).
Наприклад, якщо сума нарахованого за рік податку складе 2400 грн., То підприємству необхідно буде сплатити по 600 грн. до 30-го квітня, до 30-го липня, до 30-го жовтня і до 30-го січня.
автор: Марія Жадовец,
експерт компанії «ЛІГА: ЗАКОН»
Правовий глосарій:
1. НКУ - Податковий кодекс Україні від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
2. Закон № 3609 - Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення деяких норм Податкового кодексу» від 07.07.2011 р. № 3609-VI.
3. Порядок № 985 - Порядок направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, затверджений наказом ДПАУ від 22.12.2010 р. № 985.