З чого побудувати будинок?

Опубліковано: 2013-10-23 Переглянуто: 5762 Автор: Редактор

За даними статистики близько 40% будинків, що зводяться в даний час, відноситься до категорії малоповерхового будівництва. Причому, якщо десяток років тому левова частка заміських будівель припадала на частку літніх будиночків, непристосованих для постійного проживання, то сьогодні майбутні власники вважають за краще будувати грунтовні, довговічні всесезонні будинки. Будинки, в яких зручно, просторо і комфортно проживати родиною протягом усього року. Будинки, які можна передати у спадок своїм дітям і онукам. Сучасний ринок пропонує широкий вибір будівельних матеріалів, які розрізняються як за вартістю, так і за експлуатаційними характеристиками. Вибираючи матеріал для будівництва, майбутній господар визначає подальшу долю будинку й умови життя своєї родини. При виборі йому доводиться враховувати кілька взаємопов'язаних груп факторів.

Група перша - перспективні фактори.

До цієї групи відноситься все, що стосується особливостей експлуатації будинку:

  • комфортність проживання (здатність будинку «дихати» - пропускати через стіни пар, кисень і вуглекислий газ, забезпечуючи оптимальний повітряний і вологісний режим; відсутність сторонніх запахів; відсутність вогкості і цвілі; швидкість прогрівання будинку; відчуття від зіткнення зі стінами і підлогою - все, аж до того, наскільки зручно забивати цвяхи в стіни);

  • довговічність будівлі (міцність, морозостійкість, стійкість до несприятливих впливів зовнішнього середовища);

  • безпеку (надійність і міцність будівлі, пожежобезпечність, відсутність токсинів і т.д.);

  • трудомісткість підтримки будинку в гарному стані (необхідність і частота проведення робіт, що забезпечують збереження будівлі);

  • економічність (витрати на забезпечення оптимального теплового режиму, вартість планових робіт з підтримання будинку в хорошому стані);

 

Група друга - актуальні фактори.

Сюди можна віднести:

  • можливість придбання основних будівельних матеріалів відповідної якості;

  • зручність доставки;

  • зручність роботи з матеріалами;

  • вартість будівництва (яка лише частково залежить від вартості самих будівельних матеріалів і неабиякою мірою визначається витратами на проведення будівельних робіт);

  • необхідність і зручність придбання додаткових матеріалів, необхідних для будівництва (системи кріплення, матеріали перекриттів, теплоізоляційні матеріали і т.д.);

  • тривалість будівництва.

 

Група третя - яку можна назвати «факторами оформлення».

Для того, щоб будівництво проводилося законно, а будинок набув статусу нерухомості, будівельні матеріали та експлуатаційні характеристики будівлі повинні відповідати положенням СНіП і ГОСТів. В іншому випадку найсміливіші дизайнерські ідеї й самі кращі матеріали, що застосовувалися при проведенні будівельних робіт, будуть проходити по категорії «даремно витрачений час і гроші».

У цій статті ми наведемо огляд основних будівельних матеріалів, використовуваних в сучасному малоповерховому будівництві з урахуванням всіх груп факторів, що впливають на вибір матеріалу для майбутнього будівництва.

 

Будівельні блоки

 

 

Пінобетон

 

Пінобетон зручний в роботі будівельний матеріал, що володіє великою теплоємністю і хорошою паропроникністю. Середня щільність пінобетону, застосовуваного в малоповерховому будівництві - 500-600 кг / м ³. Клас міцності на стиск для пінобетону щільністю 500 кг / м ³ - В1, для пінобетону щільністю 600 кг / м ³ - В2, 5. Середні показники морозостійкості для пінобетону щільністю 600 кг / м ³ - 25 циклів. Морозостійкість пінобетону щільністю 500 кг / м ³ не нормується. Коефіцієнт паропроникності 0,2 мг / м · год · Па. Розрахункова теплопровідність кладки - 0,2 Вт/м- ° С. Необхідна товщина одношарової стіни кліматичних умовах центрального регіону - 0,63 м. Експлуатаційна вологість пінобетону - 12%.

Пінобетон - матеріал, що володіє малою об'ємною вагою. Розмір пінобетонних блоків більше, ніж розмір цеглин. Все це дозволяє скоротити витрати на проведення будівельних робіт. На жаль, виробники випускають лише обмежену лінійку типорозмірів пінобетонних блоків, що не виробляють допоміжні елементи для з'єднань і місць з підвищеним навантаженням. Необхідність придбання і застосування додаткових матеріалів ускладнює будівництво та підвищує його вартість.

Будинок з пінобетону екологічний. Стіни пропускають пару і гази, не виділяють шкідливих речовин. У такому будинку прохолодно влітку. Взимку будинок прогрівається протягом декількох годин. Матеріал теплий на дотик.

 

Газобетон

 

Газобетон володіє прекрасною паропроникністю і великою теплоємністю. Не містить шкідливих речовин, не виділяє в навколишнє середовище ніяких з'єднань. Легко обробляється. Середня щільність газобетону, використовуваного в малоповерховому будівництві - 400-500 кг / м ³. Морозостійкість автоклавного газобетону - до 100 циклів. Експлуатаційна вологість - 4-5%. Коефіцієнт паропроникності 0,2 мг / м · год · Па. Клас міцності на стиск для газобетону щільністю 400 кг / м ³ - В2, 5, для газобетону щільністю 500 кг / м ³ - В3, 5. Розрахункова теплопровідність кладки - 0,09 - 0,14 Вт/м- ° С. Необхідна товщина одношарової стіни в кліматичних умовах центрального регіону - 0,4 м.

Кубічний метр газобетону коштує на 25-25% дорожче кубічного метра пінобетону і на 25-30% дешевше кубічного метра цегли. Товщина стін, необхідна для створення комфортного теплового режиму в умовах середньої смуги України: для газобетону - 0,365 м, для пінобетону - 0,4 м.

Технологічний цикл виробництва автоклавного газобетону передбачає проведення складних операцій, неможливих без сучасного дорогого обладнання. Тому газобетон в кустарних умовах виготовти не можливо. Організоване, контрольоване велике промислове виробництво матеріалу забезпечує абсолютну відповідність газобетону державним нормативам, передбаченим для будівельних матеріалів.

Газобетон довговічний. Автоклавна обробка збільшує міцність матеріалу. Технологія виробництва забезпечує рівномірність розподілу пор. Блоки однорідні, тому зовнішні впливи не можуть спричинити руйнування слабких ділянок - таких ділянок в газобетоні просто немає. Крім того, матеріал практично не схильний до усадки, що є додатковою гарантією від появи мікротріщин. Перші будинки з газобетону були побудовані більше 80 років тому. Матеріал до цих пір повністю зберігає свою структуру і не виявляє ніяких ознак руйнування.

 

Керамічний блок

 

Керамічні блоки ЛьвівКерамічний блок виготовляється з екологічно чистого природного матеріалу, що володіє такими властивостями, як морозостійкість і пожежостійкість, стійкість до вологи, звуконепроникність, низька теплопровідність, міцність і довговічність. Конструктивні особливості блоків з кераміки - висока пористість, замкнутість пір, низька щільність - посилюють природні дані кераміки, сприяють створенню та підтриманню в приміщеннях комфортного мікроклімату.

Так, в будинку з керамоблоків, що забезпечують оптимальний вологообмін і дозволяють стінам «дихати», завжди зберігається ідеальний для людини температурно-вологісний баланс. Блоки перешкоджають виходу тепла, тому взимку в будинку з блоків завжди тепло, а влітку в ньому зберігається приємна прохолода.
Будівництво будинку з керамічних блоків - це надійність, довговічність, економічність, екологічна безпека і максимум комфорту.

Керамічні блоки не поступаються звичайній цеглі за такими показниками, як міцність і стійкість до впливу зовнішніх факторів. Відзначимо і таку перевагу використання керамічних блоків, як простота проведення оздоблювальних робіт: завдяки функціональній шорсткості поверхні блоків штукатурка лягає на них дуже легко, причому витрата штукатурки знову ж виявиться нижчим, ніж при роботі зі звичайною цеглою.

При зведенні стін з керамічних блоків істотно знижується кількість горизонтальних швів, а завдяки пазогребневій конструкції блоків вертикальні шви в кладці зовсім відсутні. За рахунок цього стінам з керамоблоків практично не загрожують такі неприємності, як поява усадочних тріщин і тріщин в штукатурці.

Полістиролбетон

Полістирол бетон ЛьвівПолістиролбетон - ще один представник сімейства легких бетонів. На відміну від піно-і газобетону мала вага і добрі теплоізолюючі властивості полістиролбетону забезпечуються рівномірно розподіленими кульками полістиролу. Введення полімерів в склад матеріалу забезпечує більш високу пластичність полістиролбетону, але виключає його з числа натуральних будівельних матеріалів. Середня щільність полістиролбетону, придатного для зведення малоповерхових будівель - 400-500 кг / м ³. Морозостійкість матеріалу - 25-50. Експлуатаційна вологість - 4-8% за масою. Коефіцієнт паропроникності - 0,05 мг / м · год · Па. Клас міцності на стиск для полістиролбетону щільністю 400 кг / м ³ - В1, для полістиролбетону щільністю 500 кг / м 3 - В2. Розрахункова теплопровідність кладки - 0,14 Вт/м- ° С. Необхідна товщина одношарової стіни в кліматичних умовах центрального регіону - 0,4 м.

Вартує кубічний метр полістиролбетону приблизно на 5% менше, ніж кубічний метр газобетону. При цьому вартість квадратного метра стіни з цих матеріалів однакова. Полістиролбетон має один істотний недолік, про який виробники матеріалу зазвичай згадують у вельми невизначеній формі. На відміну від пінобетону, який не горить і не підтримує горіння або газобетону, який, більше того, протягом декількох годин захищає приміщення від одностороннього впливу полум'я, полістиролбетон не можна віднести до повністю пожежобезпечного матеріалу. При нагріванні гранули полістиролу починають плавитися, виділяючи в навколишнє середовище токсичні сполуки. Міцність матеріалу знижується в міру руйнування гранул.

Полістиролбетон здатний пропускати пар, кисень і вуглекислий газ крізь стіни, але робить це в 4 рази гірше, ніж газобетон. Погіршена паропроникність, наявність в матеріалі великої кількості полістиролбетону і ймовірне присутність додаткових хімічних модифікаторів не дозволяє порівнювати будову з полістиролбетону за екологічними характеристиками з дерев'яними будинками. Усадка полістиролбетону - 1 мм / м . Матеріал стійкий до дії цвілі і мікроорганізмів за рахунок хімічних реагентів, що додаються в суміш на стадії виробництва полістролбетона. Морозостійкість полістиролбетону складає в середньому 25 - 50 циклів. Можливо виготовлення матеріалу, морозостійкість якого збільшена до 100 циклів, однак такий полістиролбетон має велику щільність і низькі теплоізоляційні властивості.

 

Керамзитобетон

Керамзитоблоки ЛьвівКерамзитобетон як і попередні матеріали відноситься до групи легких бетонів, хоча володіє більш значною об'ємною вагою, в 1,5-2 рази перевищує об'ємну вагу пінобетону, газобетону і полістиролбетону. Виготовляється з керамзиту, піску, цементу та повітровтягувальних добавок. Керамзит - продукт випалення легкоплавких глинистих порід, що представляє собою порожнисті кульки з обпаленої глини. У процесі виготовлення керамзитобетону ці кульки склеюються між собою, створюючи міцний, екологічно чистий і порівняно легкий матеріал.

Щільність керамзитобетону, застосовуваного в малоповерховому будівництві - 700-1200 кг / м ³, причому щільність монолітних блоків перевищує 1000 кг / м ³. Морозостійкість матеріалу - 50 циклів. Експлуатаційна вологість - 5-7%. Коефіцієнт паропроникності - 0,08 мг / м · год · Па. Клас міцності на стиск - У 3,5. Розрахункова теплопровідність кладки - від 0,21 до 0,5 Вт/м- ° С. Необхідна товщина одношарової стіни в умовах центрального регіону - від 0,9 до 1,5 м, залежно від виду блоків.

Властивості керамзитобетонних блоків (навіть вироблених в заводських умовах) розрізняються настільки, що будівельники рекомендують зважувати блоки перед покупкою, щоб, виходячи з ваги, визначити, скільки в блоці керамзиту. За вагою матеріалу приблизно (!) Прикидають його щільність і теплопровідність. Значне відхилення від заявленого розміру - звичайна практика. Нерідко трапляються блоки клиноподібної форми.

Керамзитобетонні блоки трохи більші звичайних цеглин, але значно дрібніші блоків з пінобетону, газобетону або полістиролбетону. Більш значна вага матеріалу тягне за собою необхідність застосування спеціалізованої техніки для навантаження-розвантаження матеріалу. Невеликий розмір блоків і значна товщина стін збільшують кількість операцій по кладці з керамзитобетону. Все це підвищує вартість будівництва.

 

Цегла

Цегла ЛьвівЦегла, як і дерево - абсолютна класика малоповерхового будівництва. З цього матеріалу зводили будинки наші далекі предки. Незважаючи на появу більш зручних і більш дешевих сучасних матеріалів, цегла зберігає свою популярність. Однак, пов'язано це більшою мірою, зі стереотипами, ніж з експлуатаційними характеристиками матеріалу.

Щільність звичайної глиняної цегли - 2000 кг / м ³, керамічної пустотілої - 1000 кг / м ³, звичайної силікатної - 1780 кг / м ³, пустотно силікатної - 1400 кг / м ³. Морозостійкість будівельної цегли - 15-20 циклів, облицювальної - до 50 циклів. Експлуатаційна вологість - 6-8%. Коефіцієнт паропроникності саману (глиняного і силікатного) - 0,11 мг / м · год · Па, звичайної цегли - 0,15 мг / м · год · Па. Розрахункова теплопровідність кладки з саману - 0,44 Вт/м- ° С, звичайної цегли - 0,81-0,87 Вт/м- ° С. Необхідна товщина одношарової стіни без утеплення в умовах центрального регіону - більше 2,5 м. Мінімальна товщина утепленої стіни - 0,52 м.

Вартість цегли в 1,3-1,5 рази перевищує вартість газобетону. Збільшення будівельних витрат призводить до того, що квадратний метр стіни із традиційної цегли (без утеплення) обходиться власнику будинку приблизно в два рази дорожче квадратного метра газобетонної стіни. Виготовляють цеглу як на великих заводах, так і на міні-заводиках. Нерідко обслуговування обладнання для виробництва цегли на дрібних підприємствах виконує одна людина, що не володіє достатнім рівнем кваліфікації. Відносна простота виготовлення матеріалу і низька вартість міні-заводів стали причиною появи на ринку великої кількості цегли.

Цегла екологічний матеріал, не виділяє ніяких шкідливих речовин у навколишнє середовище. Матеріал «дихає», пропускаючи пар, кисень і вуглекислий газ, але на практиці здатність цегляного будинку «дихати» визначається, як правило, властивостями матеріалів для теплоізоляції та оздоблювальних матеріалів, які знижують паропроникність стін. Через високу теплопровідность стіни цегляних будівель завжди холодні на дотик. Матеріал не горить і не підтримує горіння, але розсипається при дії високих температур. Сама цегла усадки не дає, але через велику вагу матеріалу в перші роки неминуче відбувається значна усадка фундаменту. Після закінчення кладки необхідно почекати рік, перш ніж приступати до обробки будівлі.

 

Шлакобетон

 

Шлакоблоки ЛьвівШлакобетон - морально застарілий матеріал, який користувався великою популярністю 15-20 років тому завдяки низькій ціні і відсутності вибору. Являє собою стінові камені, отримані шляхом вібропресування бетонного розчину у формі. До складу наповнювача для бетону, з якого виготовляються шлакоблоки, може входити паливний, доменний та вулканічний шлак, зола, відходи цегли, відсів щебеню, пісок, гравій, піщано-гравійна суміш, перліт, керамзит, і т.д. - Все, що доступно виробнику в конкретному регіоні, включаючи відходи промислового виробництва.

Використання різних наповнювачів обумовлює значний розкид технічних характеристик шлакоблоків. Щільність матеріалу коливається від 500 до 2000 кг / м ³. Морозостійкість - 15-35 циклів. Розрахункова теплопровідність кладки - від 0,3 до 0,65 Вт/м- ° С.

Шлакоблоки неможливо віднести до екологічно чистих матеріалів. Навіть навпаки - дуже велика ймовірність, що шлакоблочні стіни будуть виділяти шкідливі речовини. Існує небезпека радіаційного впливу, оскільки деякі наповнювачі (наприклад, доменний шлак) значно «фонять». Рекомендується перед покупкою заміряти рівень радіоактивності матеріалу.

Будова зі шлакоблоків, як і цегляний будинок, після повного охолодження потрібно прогрівати протягом декількох діб. Матеріал не горить і не підтримує горіння. Морозостійкість шлакоблоків від великих виробників становить 15-35 циклів. Шлакоблоки швидко руйнуються під впливом вологи, тому при зведенні шлакоблочного будинку вкрай важливо забезпечити грамотний пристрій відливів на покрівлі, хорошу гідроізоляцію між стінами та фундаментом.

Для обробки шлакоблоків використовують розчини підвищеної міцності. Залишати шлакоблоки без зовнішньої обробки не можна, оскільки вони швидко руйнуються під впливом атмосферних опадів. Можна облицьовувати кладку цеглою, обшити сайдингом або вагонкою. Фасад повинен бути вентильованим. Внутрішня обробка може бути будь-якою. Плитку наклеюють прямо на стіну. Можливе обклеювання шпалерами без попередньої обробки стін, однак недостатньо рівна поверхня матеріалу не дозволяє використовувати гладкі і тонкі шпалери.

 

Брус

 

Брус ЛьвівБрус нерідко використовується у сучасному малоповерховому будівництві. Існує кілька різновидів бруса, що відрізняються за вартістю, технологією виробництва та будівництва: звичайний брус (колода, обтесані з чотирьох сторін), профільований брус (із замковими з'єднаннями за типом паз-гребінь) і клеєний брус (який складається зі склеєних між собою ламелей).

Дерево - натуральний дихаючий матеріал, що легко піддається обробці. Середня щільність бруса - 500 кг / м ³. Морозостійкість - 25 циклів. Експлуатаційна вологість - 10-15%. Коефіцієнт паропроникності поперек волокон - 0,06 мг / м · год · Па, вздовж волокон - 0,32 мг / м · год · Па. Коефіцієнт теплопровідності в стані експлуатаційної вологості - 0,18 Вт/м- ° С. Необхідна товщина одношарової стіни в кліматичних умовах центральної смуги України - 0,32-0,45 см.

Якість матеріалу в значній мірі залежить від умов обробки, зберігання і навіть від того, коли і де була заготовлена деревина. Дерево - будівельний матеріал з досить високою відпускною вологістю (виняток - клеєний брус і деревина, попередньо висушена за допомогою спеціального обладнання). Надмірно вологий матеріал може пожолобитися і потріскатися.

Вартість квадратного метра дерев'яної стіни зі звичайного бруса (без урахування конопатки) рівна вартістю квадратного метра газобетонної стіни. Ціна квадратного метра стіни з клеєного бруса наближається до вартості стіни з цегли. Дерево - легкий матеріал, що добре піддається обробці. Для роботи з дерев'яним брусом не потрібні спеціальні підйомні механізми. Всі операції може виконати бригада з кількох чоловік. Будинки з профільованого та клеєного брусу будувати простіше, ніж із звичайного. Однак, заощадити на трудовитратах таким чином не вийде - профільований і клеєний брус коштує дорожче, ніж звичайний.

Будинок зі звичайного і профільованого брусу дає значну усадку (близько 10%). Після зведення стін будівля повинна простояти близько року, покрите тимчасовою або постійною покрівлею. Тільки після цього можна буде приступати до оздоблювальних робіт. Нерідко через появу тріщин і деформацій матеріалу дерев'яні стіни доводиться обшивати зсередини і зовні.

Будинок з клеєного брусу в меншій мірі піддається усадці, що дозволяє скоротити час будівництва. Клеєний брус зручніший в роботі. Матеріал більш стійкий до впливу вологи, цвілі, комах і мікроорганізмів. У покращених експлуатаційних характеристиках є і зворотний бік - клеєний брус з великою натяжкою можна віднести до абсолютно натуральних матеріалів, оскільки ламелі з'єднані між собою полімер-ізоціанатним клеєм.

Дерев'яний будинок екологічно безпечний. У такому будинку дихається легко і вільно. Повністю остиглий дерев'яний будинок прогрівається за кілька годин. Дерев'яні стіни створюють у будинку затишну атмосферу. Дерево легко запалюється, піддається впливу цвілі, мікроорганізмів і жучків-древоїдів. Для забезпечення пожежної безпеки, захисту від шкідників і гниття дерев'яні стіни необхідно спеціально обробляти і захищати від вогню. Втім, дерево, навіть оброблене, неможливо зробити повністю негорючим.